Cechy zdrowej relacji

Wspomaganie rozwoju

 

Czasem zadajemy sobie pytanie, czy ten romantyczny związek, w którym jesteśmy, będzie trwał długie lata. Mimo że każda relacja jest inna, badania naukowe udowodniły, że istnieją pewne cechy wspólne zdrowych, szczęśliwych związków. Czy poniższe cechy również odnoszą się do Twojego związku?

1. W udanym związku przejmujemy nawyki i powiedzenia swoich partnerów.

Przebywanie z partnerem sprawia, że nabieramy jego nawyków, przejmujemy pewne wyrażenia, których wcześniej nie używaliśmy. Jeśli partner lubi biegać, chętnie się do niego przyłączamy. Jeśli lubimy oglądać filmy dokumentalne, nasz partner obejrzy je z nami, i jeszcze skomentuje, używając naszych słów.

2. Wzajemnie się wspieramy.

W stabilnym, udanym związku partner aktywnie wspiera nas w rozwoju naszych umiejętności. Wierzy w nas, czujemy, że rozwijamy przy nim skrzydła. My oczywiście też zachęcamy go do rozwijania swoich hobby, które zresztą często bywają wspólne.

3.  Dzielimy się z partnerem swoimi emocjami.

W dobrym związku partnerzy ufają sobie, dzieląc się swoimi myślami i uczuciami. Uważnie słuchają i stanowią dla siebie oparcie. Ujawnianie emocji czyni ich relację intymną.

4. Często się przytulamy, co stanowi wyraz bliskości.

Partnerzy, którzy lubią spędzać czas, tuląc się, przytulając, całując, są wyraźnie zadowoleni z relacji. Badania wykazały, że pary, dla których ważny jest czuły dotyk, są w stanie załagodzić ewentualne konflikty.

5. Pozostajemy sobie wierni, nawet jeśli na naszej drodze pojawi się ktoś atrakcyjny.

Jeśli jesteśmy zaangażowani w stały związek i uważamy naszego partnera za wyjątkowego, stajemy się odporni na flirty, romanse. Nikt nam nie zawróci w głowie, skoro czujemy się szczęśliwi w relacji, którą tworzymy z naszą drugą połówką.

6. Postrzegamy naszą relację jako źródło pozytywnych przeżyć.

Badania wykazały, że osoby postrzegające swój związek jako pełen pozytywnych przeżyć są o wiele bardziej zadowolone z życia. Czują się spełnione, lepiej sobie radzą z negatywnymi przeżyciami, zmartwieniami.