×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /usr/home/kona79/domains/hypnotyzer.pl/public_html/includes/menu.inc).

Mity o miłości

Wspomaganie rozwoju

Czym jest prawdziwa, romantyczna miłość? Większość z nas wie, czy dana relacja jest miłością. Jednak jest ona często bardziej skomplikowanym uczuciem niż się nam wydaje. Czasem pewne mylne wyobrażenia na temat miłości mogą sprawić, że pozostaniemy samotni. Oto one:

1. Miłość jest irracjonalnym uczuciem

Okazuje się, że miłość ma elementy racjonalne oraz jest stopniowalna. Charakteryzuje się różną intensywnością, ponieważ można kochać bardziej albo mniej.

2. Nie sposób się odkochać

Można uzyskać kontrolę nad emocjami. Jeśli dana relacja nie wychodzi Tobie na dobre, możesz opracować strategie, aby się odkochać.

3. Zakochanie to wyjątkowy stan fizjologiczny

Gdy się zakochujemy, nasz organizm reaguje tak, jakby musiał przygotować się do walki albo ucieczki przed pewnego rodzaju zagrożeniem. Wydziela się kortyzol. Tajemniczość partnera działa przyciągająco, przez co nasze ciało migdałowate staje się nadaktywne. Neuroprzekaźniki sygnalizują nadnerczom, że dzieje się coś ekscytującego. Miłość działa na mózg jak kokaina.

4. Ból emocjonalny związany z nieszczęśliwą miłością nie da się z niczym porównać

Niezupełnie. Badania wskazują, że te same neurony są aktywowane, gdy doświadczamy bólu fizycznego lub psychologicznego.

5. Spotkanie tej właściwej osoby jest kwestią przypadku

Jak się okazuje, zależy też od nas. Będąc zbyt wybredni, zmniejszamy szanse na znalezienie sobie partnera. Badania pokazują, że wiele szczęśliwych par nigdy by nie przypuszczało, że będą w udanym związku z kimś, kto nie wydawał się być w ich typie.

6. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Twojego obecnego partnera

Niekoniecznie. Mimo że nasz obecny partner nie jest doskonały, szukanie kogoś lepszego nie jest właściwym pomysłem. Warto docenić naszego obecnego partnera, mimo jego wad. Nie jest wcale powiedziane, że spotkamy kogoś „lepszego”.

7. Należy mówić partnerowi, co nas w nim denerwuje

Złość nie przyniesie rozwiązania. Wyrażanie negatywnych uwag tylko sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej zirytowany.

8. Oczekiwanie wzajemności

Jest charakterystyczne dla nieudanych związków. W  udanych związkach partnerzy dają od siebie, nie oczekując wzajemności.

9. Miłość jest nieprzewidywalna

Liczne badania wskazują, że miłość jest jednak przewidywalna. Na podstawie tego, jak partnerzy radzą sobie z kłótniami oraz jak realizują potrzebę bliskości, można przewidzieć prawdopodobieństwo rozwodu.

10. Z czasem seks się znudzi

Jest wiele sposobów na udane życie seksualne w związku. Najważniejsze, żeby partnerzy mówili o swoich potrzebach i nie zapominali o czułych, romantycznych gestach na co dzień.