×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /usr/home/kona79/domains/hypnotyzer.pl/public_html/includes/menu.inc).

Oswajanie lęku

Lęki i fobie

Wielu z nas prawdopodobnie drży ze strachu, obawiając się własnego lęku. Być może spędziliśmy wiele lat unikając pewnych rzeczy lub uciekając przed własnym lękiem. Dobre wieści są takie, że lęk przypomina trochę małego pieska, który bardzo głośno szczeka- wszyscy  je znamy, prawie go nie widać, ale jest postrachem całego osiedla. Lęk tak jak i mały piesek wydaje się być groźniejszy niż jest w rzeczywistości. Największą siłą lęku jest to że wzbudza w nas tak wielki niepokój, że nie możemy się z nim zmierzyć. Ważne jest aby ustalić jedno- nigdy nie pozbędziemy się lęku ze swojego życia. Ale nie będzie miał nigdy nad nami takiej władzy jeśli go oswoimy. Kluczem do udanej kontroli lęku jest nauczenie się jak się go nie bać i jak postrzegać go jako to czym jest naprawdę czyli znakiem ostrzegawczym. W większości przypadków musisz po prostu sprawdzić co się dzieje i wyłączyć alarm.

Często ludzie walczący z lękiem nabierają nawyku tłumienia go i próbują go ignorować, ponieważ nie wiedzą jak sobie z nim poradzić. Zdają sobie sprawę z istnienia lęku dopiero wtedy kiedy zaczyna narastać. Najlepszym sposobem na poprawę umiejętności wykrywania lęku jest rozpoczęcie sporządzania  dokładnych notatek dotyczących tego jakie uczucia wzbudza lęk o różnym  nasileniu. Jakie są oznaki i symptomy które możesz wymienić , aby stwierdzić, że odczuwany przez Ciebie lęk wykazuje niskie nasilenie. Jak to się zmienia kiedy zaczynasz odczuwać coraz większy lęk.

Przykładowo

Uczucie poirytowania: lekkie mdłości, skręcanie w żołądku, często też skurcze żołądka. Łatwo kogoś przestraszyć.

Uczucie wielkiego lęku: Niemożność koncentracji, gonitwa myśli, pragnienie wydostania się i ucieczki.

Rejestrowanie niższych poziomów lęku może być  trudniejsze bo często ludzie tak dobrze radzą sobie z tłumieniem lub ignorowaniem swojego lęku, że zauważają go kiedy osiągnie wyższe poziomy. Wiemy dużo o technikach relaksacyjnych,  albo innych technikach  mających na celu uspokojenie, ale sięgamy po nie w momentach najwyższego odczuwalnego  niepokoju i stwierdzamy, że te techniki nie działają. Jednak droga do ich prawidłowego opanowania  tkwi w ich treningu kiedy jesteśmy na niższych poziomach niepokoju.

 Zadanie dla Ciebie-   Opisz najniższy poziom lęku jaki odczuwałeś/ odczuwałaś. Co się działo w ciele, w  twojej  głowie?